stosowaniu się do obowiązujących przepisów drogowych. Jednym z urządzeń, którego celem jest edukacja kierowców, jest symulator zderzeń. Innym urządzeniem, które również imituje wypadek drogowy, jest symulator dachowania. Symulacja wypadku drogowego ma na celu uświadomienie kierowców, a także umożliwienie im doświadczenia na własnej skórze tego, jakie mogą być skutki nieostrożnej jazdy. Symulacja wypadku drogowego może być przeprowadzana na różnego rodzaju wydarzeniach związanych z bezpieczeństwem, jak na przykład Safety Day w firmie. Zarówno symulator dachowania, jak i symulator zderzeń są wynajmowane przez specjalną firmę, która zajmuje się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w miejscu pracy oraz na drodze. Doświadczenie symulacji wypadku drogowego może spowodować, że wielu kierowców zacznie zwracać baczniejszą uwagę na bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu.
Czym jest symulator dachowania
Każdego roku w wypadkach samochodowych ginie wiele osób, wiele też zostaje poważnie rannych. Utrzymywanie bezpieczeństwa na drodze jest więc bardzo istotne i każdemu kierowcy powinno zależeć na jak najbezpieczniejszej jeździe. Firmy zajmujące się szeroko pojętym bezpieczeństwem mogą posiadać opcję przeprowadzenia symulacji dachowania. Symulator dachowania jest specjalnym urządzeniem, które umożliwia przeprowadzenie próbnego dachowania samochodu w całkowicie bezpiecznych warunkach. Symulacja dachowania pozwala kierowcy na doświadczenie rodzaju wypadku zwanego dachowaniem, jednak przeprowadzonego w bezpieczny i niezagrażający nikomu sposób. Według opinii niektórych osób każdy, kto posiada prawo jazdy, powinien skorzystać z symulatora dachowania, żeby samemu przekonać się na własnej skórze jakie to może nieść ze sobą niebezpieczeństwa. Głównym zadaniem symulatora dachowania jest pokazanie kierowcom oraz pasażerom tego, jakie to doświadczenie gdy samochód obraca się wokół własnej osi. Symulator dachowania ma w zamyśle przestrzegać kierowców od wykonywania niebezpiecznych manewrów, mogących się skończyć dachowaniem.
Czym jest symulator zderzeń
Symulator zderzeń jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na doświadczenie na własnej skórze powagi zderzenia czołowego. Symulator zderzeń składa się z fotela kierowcy, który jest ustawiony na pochylonej platformie. Głównym założeniem symulatora zderzeń są cele edukacyjne, ponieważ skorzystanie z takiego symulatora uświadamia kierowców, ale nie tylko, o możliwych niebezpieczeństwach wynikających z czołowego zderzenia. Fotel w symulatorze zderzeń porusza się z prędkością 15 kilometrów na godzinę w chwili zderzenia z nieruchomą przeszkodą. Większość uczestników biorących udział w symulacji twierdzi, że prędkość ta była znacznie większa. Firmy zajmujące się ogólnie pojętym bezpieczeństwem często posiadają opcję wynajmu symulatora zderzeń oraz symulatora dachowania. Symulator zderzeń pozwala wielu osobom na uświadomienie sobie niebezpieczeństwa zderzenia z innym obiektem na drodze przy większej prędkości. Symulator zderzeń z pewnością pomaga w uświadomieniu wielu kierowców , mimowolnie zmuszając ich do zachowania większej ostrożności na drodze.
Edukowanie kierowców
Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa drogowego mogą być prowadzone przez firmę zajmującą się bezpieczeństwem w przedsiębiorstwach i na drodze. Edukowanie osób o możliwych niebezpieczeństwach na drodze jest ważne, ponieważ pozwala uświadomić wielu kierowców o tym, jakie skutki może nieść za sobą nieprzemyślane działanie na drodze. Podczas przeprowadzania zajęć dotyczących bezpieczeństwa drogowego korzysta się z takich urządzeń, jak symulator dachowania, symulator zderzeń czy też z tak zwanych alkogoogli. Każde z tych urządzeń ma za zadanie przestrzec osoby przed nieprzemyślanym oraz ryzykownym działaniem na drodze. Symulator zderzeń dobitnie uświadamia kierowcę o możliwych skutkach zderzenia z inną przeszkodą lub z drugim pojazdem. Symulacja dachowania pozwala osobie na doświadczenie sytuacji, w której traci się kontrolę nad samochodem w momencie dachowania. Edukacja osób o skutkach działań na drodze jest bardzo istotna, ponieważ pozwala zapobiegać różnym niebezpiecznym sytuacjom mogącym mieć miejsce na drodze.