ywane podczas procesu ewakuacji, a także oznaczenia produktów toksycznych, łatwopalnych i niebezpiecznych. Nieodłączna jest także pierwsza pomoc, pokazywana zazwyczaj krok po kroku przez ratowników medycznych. Czasem zdarza się, że uczestnicy są zdania, że już wszystko wiedzą i nie ma sensu przerabianie co roku tego samego. Nic bardziej mylnego, powtórka raz do roku jest absolutnym minimum z zakresu wiedzy, która ma służyć do ratowania zdrowia i życia w razie zagrożenia. W sytuacjach niebezpiecznych człowiek reaguje instynktownie i odruchowo. Jeżeli nie wejdą nam w nawyk pewne zachowania, okaże się, że w kryzysowej sytuacji w głowie zastaniemy pustkę. Z tego powodu kursy i szkolenia bhp są nie tylko obowiązkową inwestycją, ale i ułatwieniem i usprawnieniem codziennej pracy.
Nie tylko w miejscu pracy ale
Zgodnie z prawem, każda osoba nowo zatrudniona na umowę o pracę ma obowiązek odbycia szkolenia BHP. Niestety większość z nas postrzega je jako czystą formalność do odbębnienia. Warto jednak podejść do tematu jak najbardziej poważnie. Chodzi przecież o ludzkie życie i zdrowie.
Dobry behapowiec opowie w sposób ciekawy o najważniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, w tym o przepisach ppoż. Słuchajmy go uważnie. Nigdy nie wiadomo, jaka będzie przyszłość. Może dzięki temu, co zapamiętamy, uda nam się kiedyś zapobiec jakiejś tragedii lub w porę wyeliminować określone zagrożenie. Nie bójmy się zadawać dodatkowych pytań ekspertowi BHP.
Szczególnie w przypadku tak ważnego zagadnienia, jak pierwsza pomoc. Wypada dobrze się orientować w tym temacie. Przykra sytuacja, która zagraża zdrowiu i życiu może przydarzyć się każdemu. Nie tylko w miejscu pracy, ale dosłownie wszędzie. Jeżeli będziemy dobrze wiedzieli, w jaki sposób ratować drugiego człowieka, nie zawahamy się natychmiast zareagować.
kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko
Przeprowadzenie szkolenia bhp jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy. Celem szkolenia bhp jest przekazanie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania przez nich obowiązków, a także przeciwdziałanie wypadkom i chorobom zawodowym mogącym pojawić się w czasie pracy. Szkolenia bhp dzielą się na: wstępne i okresowe. Dopuszczenie osoby do pracy bez odpowiedniego przygotowania grozi poważnymi konsekwencjami - karami pieniężnymi. Równie ważne są szkolenia ppoż. Prowadzone jako szkolenie wstępne polegają na zapoznaniu nowych pracowników z "Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego", obowiązującą w obiektach. Każdy szeregowy pracownik jest zapoznawany z zagrożeniami pożarowymi występującymi w miejscu pracy, zaś pracownicy nadzorujący zabezpieczenie prac niebezpiecznych pożarowo odbywają szkolenia ppoż. specjalistyczne. Pierwsza pomoc - szkolenia z tego zakresu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i życiowych, np. kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko uderzy się w głowę. Pierwsza pomoc jest zagadnieniem ciągle jeszcze wymagającym rozpowszechnienia, jednak firmy przeprowadzające takie kursy coraz bardziej zwracają uwagę na praktyczny charakter zajęć.
W ostatnim czasie na rynku usług
W ostatnim czasie na rynku usług szkoleniowych swoją działalność wypromowały specjalne firmy, które skupiły się na przygotowywaniu szkoleń online. Wśród ich propozycji występuje m.in. pierwsza pomoc, ale też i tradycyjne oraz najpopularniejsze szkolenie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrona przeciwpożarowa. Kierują one swoje usługi głównie do tych firm i przedsiębiorstw, które na co dzień działają zdalnie. A jako że w tym momencie większość działalności tak właśnie funkcjonuje, tak naprawdę każdy pracodawca może sporo zyskać na podobnych usługach.
W dobrze skonstruowanej platformie e-learningowej występują szkolenia bhp, szkolenia z pierwszej pomocy oraz szkolenia ppoż, czyli wszystko to, co najważniejsze dla firm. Platformy są zwykle wygodne w obsłudze i na tyle intuicyjne, by każdy mógł się po nich swobodnie poruszać. Pozwalają one także pracodawcy na koordynowanie procesów szkoleniowych. Zyskuje on prawo do sprawdzania swoich pracowników i kontrolowania ich uczestnictwa w szkoleniach.