westie, mogące uratować komuś zdrowie lub życie.
Nie należy więc sprowadzać szkolenia BHP do nudnych wykładów i czegoś, co trzeba odbyć dla świętego spokoju. Każdy z nas woli liczyć na to, że nic strasznego mu się nie przytrafi. Życie jednak pisze różne scenariusze. W niebezpiecznych warunkach, warto wiedzieć, jak się zachować i co robić, by wyjść z groźnej sytuacji bez szwanku. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad PPOŻ (ochrona przeciwpożarowa) oraz umiejętność udzielenia wsparcia osobie poszkodowanej (pierwsza pomoc). Są to na tyle ważne aspekty, że już dzieci oswaja się z faktem, że mogą kiedyś uratować komuś życie- najważniejsze, by nie bały się zareagować.
W sytuacji zagrożenia, należy odrzucić strach przed zrobieniem czegoś źle. Sprawne reakcje są nieocenionymi chwilami ratującymi życie.
Są czymś absolutnie niezbędnym
To pracodawca jest odpowiedzialny za swoich pracowników i to on musi im zapewnić odpowiednie warunki do wykonywania poszczególnych działań. W pewnym sensie pomagają mu w tym szkolenia bhp oraz inne dodatkowe kursy. Uczą one uczestników, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych w miejscu pracy. Są czymś absolutnie niezbędnym. Takich szkoleń nie da się zastąpić niczym innym, dlatego każdy pracownik powinien przez nie przejść i każdy powinien od czasu do czasu je powtórzyć, by utrwalić bądź odświeżyć swoją wiedzę.
Równie ważna jest bezpieczeństwo i higiena pracy jest ochrona ppoż. Wiedzę na jej temat też każdy pracownik powinien posiadać. Niestety, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie w miejscach pracy najczęściej dochodzi do pożarów. To w nich wypadki zdarzają się niemalże na okrągło, więc pracownicy muszą wiedzieć, jak się przed nimi chronić oraz co robić, gdy już do nich dojdzie - w tym drugim przypadku pomaga im akurat pierwsza pomoc, która jest równie niezbędna jak klasyczne szkolenie bhp.
Następnie przechodzi się już do głównej
I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.
Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą
Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy może zwykłym (lub niezwykłym) pracownikiem, na pewno powinieneś mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat ochrony ppoż oraz - co jeszcze ważniejsze - bezpieczeństwa i higieny pracy. Twoją wiedzę bardzo szybko powiększą specjalistyczne kursy, z których od czasu do czasu powinieneś oczywiście skorzystać. Szczególnie cenne okazują się szkolenia bhp. A oto, jak wygląda przykładowy ich wstęp.
Bo każde takie szkolenie rozpoczyna się właśnie wstępem. Jeżeli jesteś pracownikiem, na samym początku otrzymasz informację na temat twoich prac oraz obowiązków zawodowych. Prawdopodobnie dowiesz się też, czym ogólnie zajmuje się twój szef, by następnie przejść do zapoznawania się z ewentualnymi zagrożeniami, na jakie możesz się natknąć w miejscu, w którym wykonujesz swoją pracę. Każde szkolenie BHP w pewnym stopniu związane jest również z tym, o czym mówi sama pierwsza pomoc. Osoba prowadząca szkolenie na pewno wytłumaczy ci bowiem, jak radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami i trudnościami.